Hvordan kommer man af med infusiorier??
Postet under :
Visninger : 637
Hej.
Jeg har fået infusiorier i mit vand iflg min fiskemand... noget hvidt svæv. Han siger: spar på foder og vandskift. Jeg foder pt hver anden dag svarende til hvad der er ædt på et par minutter og skifter vand ca 30% hver anden uge ved slamsugning (hver uge de sidste 3 uger) - det ændre jeg nu til foder 1-2 gange ugentlig og vandskift hver uge. Håber så det hjælper. Men er blevet i tvivl når der søges i gamle tråde - nogle skriver vandskift er ligegyldigt mht til infusiorier?? nogle skriver der Skal UV til, er der nogen der har styr på dette?? Samtidig kan jeg læse at nogen ligefrem opdrætter infusiorier til foder!! imens nogen prøver mere eller mindre forgæves at bekæmpe det/dem. så ja jeg er s.. lidt forvirret ![]() hvis nogen mangler infusiorier til foder så kig bare forbi ![]() takker hilsen René
Du rengører alt for meget. Hver gang du slamsuger bunden, så ødelægger du en del af bakteriekulturen i bundlaget.
Den sikreste og hurtigste måde at klare infusiorier på, er med et UV-filter.
2720Vanloese (Slettet)
-
![]()
1 cm fisk pr. liter ha ha. 30 cm gibbiceps i et 30 liters? F... nu af med den regel. Den er til grin. Ligesom dyrehandlere der sælger slørhaler til bowler.
#3
Rolig nu ![]() ![]()
2720Vanloese (Slettet)
-
![]() ![]() ![]() Der er ellers mange, der siger 1 cm reglen er en joke. Så lad os nu se bort fra den og gå efter artsbeskrivelserne. ![]() Jeg kan lige se det for mig, at en eller anden klovn går ned og køber 5 cm balihajer til sit 54 liter akvarium. Fordi vedkommende tror, at de så passer fint til baljen. Derfor skal den regel bare dø!? ![]()
#5 - lad nu denne her tråd handle om trådstarters spørgsmål...
![]()
Er der nogen der ved noget at komme af med infusorier??
#5 En centimeter reglen passer godt til de mindre fisk. Men der skal være i samarbejde med en anden tommelfingerregel, som sige, at bliver fisken 5 cm. fom fuldvoksen, så skal akvariet være minimum 50 liter. Kan fisken blive 10 cm., så skal akvariet være minimum 100 liter. Der er selvfølgelig undtagelser, såsom udformningen af akvariet, f.eks et søjleakvarium.
Okay maejo to tanker på samme tid?? Men takker
infusorier kan du komme af med på flere måder, men de 2 nemmeste kommer her: den ene er et UV-C filter og den anden er at tilsætte 10ml 3% brintoverilte pr. 100l akvarievand, tilsætningen skal ske om aftenen når lyset er slukket, da lyset "brænder" brintoverilten af, tilsætningen skal ske i en uges tid
|
Annoncører
Mine genveje
Annoncører
|