Sygdom hjælp

Postet under : Akvariesiden.dk - Generelt
Visninger : 2615



Postet fra Akvariesiden.dk Send besked Rediger Gå til forsiden Gå til toppen Gå til nyeste #1
alexkristensen - 13/09-2007 22:04 13/09-2007 22:04
hej .. jeg har et selskabsakvarie der har kørt ca 1 måneds tid efter opstart... mine fisk ser fine og raske ud..................
MEN et par af mine hvide sejlfinne molly har fået sådan nogle små røde tråde ud af gatten (tror jeg det hedder) eller numsen . på længde med 5 dages skægstubbe og ca samme tykkelse også... der er ikke andre fisk i akvariet der er ved, samt sejlfinnerne viser heller ikke tegn på ikke og trives ....... spiser udmærket og hunnen smed et kuld unger for ca 1 uge siden.... men dette irriterer mig ,da jeg mistede næsten alle fisk for 4-5 år siden ,muligvis af samme grund.... mvh alex
email ahkjob@hotmail.com

Postet fra Akvariesiden.dk Send besked Gå til forsiden Gå til toppen Gå til nyeste #2
Superbruger Carsten From (Inaktiv) - 13/09-2007 22:08 13/09-2007 22:08
Det er en gatorm som hedder Cammalanus sp. Der står lidt om den her.
Eksternt link http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=457

Hilsen
Carsten From

Postet fra Akvariesiden.dk Send besked Rediger Gå til forsiden Gå til toppen Gå til nyeste #3
alexkristensen - 14/09-2007 08:58 14/09-2007 08:58
mange tak ..for oplysningen.. har været ved dyrlægen og hente medicinen, de havde det på lager så håber bare det virker ..jeg fik dette product kaldet LEVAJECT VET .. 100 kr for en flaske med 100 ml. skriver lige herinde om en 14 dages tid for andre kan få og vide om det virker på gat ormen....

mvh alex

Postet fra Akvariesiden.dk Send besked Gå til forsiden Gå til toppen Gå til nyeste #4
Bruger Finkeldinken (Inaktiv) - 15/09-2007 01:25 15/09-2007 01:25
#3: Tak skal du have - det er altid godt med tilbagemeldinger omkring den slags.
Held og lykke med det!

De bedste hilsner
Lise

Postet fra Akvariesiden.dk Send besked Rediger Gå til forsiden Gå til toppen Gå til nyeste #5
alexkristensen - 20/09-2007 23:13 20/09-2007 23:13
hejsa i forummet ... det ser ud til at medicinen har fjernet mine endetarms orme,, 2 dag på behandlingen kunne de ikke ses mere.jeg behandlede i tre dage og udskiftede herefter 1/3 af vandet og holder nu bare et vågent øje det næste stykke tid,for og se om de kommer tilbage ... så super hjælp.. tak tak tak
mvh alex

Annoncører
Annoncører